Молодове І

Стоянку у 1920-х рр. відкрили румунські геологи І. Ботез (I. Botez) та М. Морошан (N. Moroşan). Пам’ятка знаходиться на правому березі р. Дністер, у відкладах другої надзаплавної тераси в урочищі “Байлова ріпа”, у центрі с. Молодове Дністровського (до 2020 р. – Сокирянського, до 1970-х рр. – Кельменецького) району Чернівецької обл. У 1955 р. розкопки розпочала Дністрянська палеолітична експедиція Інституту суспільних наук АН УРСР (тепер Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України) під керівництвом О. Черниша. Стаціонарні дослідження тривали з перервами до початку 1980-х рр. Усього на пам’ятці зафіксовано дев’ять культурних шарів, які віднесено до доби середнього палеоліту (п’ять), верхнього палеоліту (три) та мезоліту (один). Найдавніший поселенський горизонт датують віком близько 60 тис. років тому. У середньопалеолітичному шарі 4 вперше у світовій практиці виявлено й детально досліджено рештки довготривалого житла овальної форми, зовнішні краї якого були обкладені черепами, бивнями та кістками мамонтів. Усередині споруди відзначено концентрацію крем’яних виробів (понад 20 тис. на площі 40 м2). Згодом на пам’ятці зафіксовано залишки ще кількох жител неандертальської людини, також обкладених великими кістками мамонта, і понад 60 тис. крем’яних виробів. У шарі 2 виявлено надзвичайно цікавий артефакт – лопатку мамонта зі слідами гравірування у вигляді насічок та заглиблень різного діаметру, а також із лініями та зиґзаґами, нанесеними чорною фарбою, що, імовірно, є свідченням існування первісного живопису.

Література: Черныш А. Поздний палеолит Среднего Поднестровья. Труды Комиссии по изучению четвертичного периода. 1959. Вып. XV. С. 5–214. Черныш А. Многослойная палеолитическая стоянка Молодова І. Молодова І. Уникальное мустьерское поселение на Среднем Днестре. 1982. 240 с.
Олександр Черниш
Олександр Черниш

Про дослідника

Видатний археолог, дослідник кам'яної доби України, професор, доктор історичних наук. Народився 25 грудня 1918 р. у с. Холми (Корюківський р-н Чернігівської обл.). У 1936 р. вступив на історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.