Дем`янів

Поселення біля с. Дем’янів Івано-Франківського р-ну Івано-Франківської обл. в ур. Мірчуки. У 1960-х рр. на ньому проводив розкопки Володимир Баран. Багатошарова пам’ятка розташована за 3,5 км на схід від села і за 2 км на північний схід від залізничної станції Бурштин–Дем’янів. Урочище Мірчуки займає підвищену частину мису над луговою долиною правого берега р. Гнила Липа. Верхній шар пам’ятки датується ХІІ–ХІІ ст., також розкопані об’єкти VІ–V ст., одне поховання культури Ноа та поховання культури шнурової кераміки.

В ур. Росохи (західна околиця села) дослідник розкопував пам’ятку черняхівської культури Дем’янів ІІ, яка синхронна іншим пунктам у Верхньому Придністер’ї, а саме: Бовшів ІІ, Черепин, Ріпнів ІІ, Ракобути, Чижиків. Їм притаманні заглибленні житла, наявність гончарного посуду та значна кількість ліпної кераміки. В. Баран відзначив, що важливою особливістю цього поселення є його одношаровість, що не допускає сумнівів щодо культурної належності тих чи інших категорій знахідок, зокрема, і ліпного посуду. За висновками дослідження він припустив належність пам’яток черняхівського типу у межиріччі Верхнього Дністра та Західного Бугу до однієї з груп слов’янських племен.

Література: Баран, В. Д. (1962). Звіт про розкопки багатошарових поселень біля сіл Бовшів (Бовшів ІІ) та Дем’янів Івано-Франківської обл. за 1962 рік. Науковий архів відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Баран, В. Д. (1971). Поселення черняхівського типу поблизу с. Дем’янів у Верхньому Подністров’ї. Археологія, 1, 103–113.
Володимир Баран
Володимир Баран

Про дослідника

Видатний археолог, провідний фахівець у дослідженні походження та ранньої історії слов’ян, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки й техніки. Народився 9 серпня 1927 р. у с. Дем’янів на Івано-Франківщині.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.