Бовшів ІІ

Багатошарова пам’ятка розташована поблизу с. Бовшів (Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл.) в ур. «Сулива». У квітні 1960 р. її відкрили учасники Бурштинської археологічної розвідкової експедиції Інституту суспільних наук АН УРСР (тепер Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України) під керівництвом Маркіяна Смішка.

Пам’ятка знаходиться на незначному підвищені правого берега р. Гнила Липа на відстані 2 км на північний схід від залізничної станції Бурштин – Дем’янів. Стаціонарні дослідження здійснено у 1962–1964 рр. під керівництвом Володимира Барана. Загалом за час археологічних робіт відкрито площу 2732 м² і зафіксовано п’ять культурних горизонтів. Найдавніші культурні нашарування пов’язані із ґрунтовим похованням ІІІ тис. до н. е. культури шнурової кераміки. У шарі культури Ноа виявлено фрагменти керамічного посуду, вироби з кістки, а також кілька господарських ям та житло цієї культури. Найкраще представлений шар черняхівської культури, що виступає поселенням із дослідженими заглибленими та наземними житлами, господарськими ямами, відкритими вогнищами й численними артефактами. Також на пам’ятці виявлено нерухомі об’єкти та залишки культурних нашарувань празько-корчацької культури і княжої доби.

Література: Баран В Д. (1970). Черняховская культура в междуречье Верхнего Днестра и Западного Буга в свете новейших исследований. Краткие сообщения Института археологии, 121. Москва: Наука. 7–14. Баран В Д., Чайка Р. М. (1972). Давньоруське поселення Бовшів ІІ на Подністров’ї. Археологія, 7. 97–102. Баран В Д., Вуйцик В. С. (1978). Давньоруська ікона з поселення Бовшів. Археологія, 28. 93–96.
Володимир Баран
Володимир Баран

Про дослідника

Видатний археолог, провідний фахівець у дослідженні походження та ранньої історії слов’ян, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки й техніки. Народився 9 серпня 1927 р. у с. Дем’янів на Івано-Франківщині.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.