Регіони, де проводились дослідження

Регіон Середнього Придністер’я – один із наймальовничіших на території України. Глибоковрізана каньйоноподібна долина Дністра прорізає товщу гірських порід, меандрує і утворює круті урвища та окремі миси, які виположені на різних рівнях і обмежені глибокими ярами.

Значна ерозійна розчленованість рельєфу сприяла скупченню тут палеолітичних та молодших поселень на майданчиках, захищених від вітрів з різних сторін. Помітно тепліший у каньйоні в порівнянні з навколишніми територіями мікроклімат та родючі ґрунти впродовж багатьох десятків і сотень тисяч років забезпечували населення великою різноманітністю рослинного і тваринного світу.

Складний рельєф створював також сприятливі умови для полювання на диких звірів, які мандрували долиною Дністра та його приток у пошуках води і їжі. Багато горизонтів корінних порід давали виходи чистих підземних вод на денну поверхню у вигляді джерел.

Велике значення для заселення регіону в палеоліті мали також виходи кременю, які приурочені до широкорозповсюджених тут крейдових відкладів. Адже саме кремінь слугував основною сировиною для виготовлення знарядь праці в той час.

Спорудження Дністровської ГЕС значно вплинуло на підняття рівня води в Дністрі і його притоках та призвело до затоплення багатьох археологічних пам’яток.

Вище по Дністру розташований інший географічний регіон – Опілля, який також має сприятливі природні умови для заселення з давніх часів. На його території виявлені цікаві археологічні пам’ятки, зокрема Бовшів І, Бовшів ІІ та Дем’янів, які попали під затоплення внаслідок спорудження водосховища Бурштинської ТЕС.

Дослідники