Атаки VI

Стоянка розташована на правому березі р. Дністер на віддалі 2 км вище за течією річки від с. Атаки Дністровського району Чернівецької обл. У 1949 р. стоянку відкрив О. Черниш під час розвідкових робіт, які проводили паралельно із розкопками іншої палеолітичної пам’ятки – Бабин І. Стоянку було обстежено також у 1950, 1953 та 1962 рр. У 1965 р. Дністрянська палеолітична експедиція ІСН АН УРСР під керівництвом О. Черниша провела стаціонарні дослідження стоянки. На площі 160 м2 (розкопи А та Б) зафіксовано культурний шар мезолітичного часу (10–8 тис. до н.е.), а також дві господарські ями та значну кількість артефактів пізніших періодів (доби енеоліту, ранньозалізного часу та доби раннього середньовіччя). У 1976 р. вивчення пам’ятки продовжив Р. Грибович.

Загалом у мезолітичному горизонті виявлено понад 2 тис. крем’яних артефактів та відходів обробки кременю, уламки кісток північного оленя та коня, фрагменти кам’яних плиток, грудочки вохри, вуглики та подрібнені черепашки молюсків.

Література: Черниш О. П. Стоянка Атаки VI і деякі питання мезоліту Подністров’я. Археологія. 1973. Т. 12. С. 51–58. Грибович Р. Т. Исследование мезолитической стоянки Атаки VI на Днестре. Археологические открытия 1976 г. 1977. С. 283–284.
Олександр Черниш
Олександр Черниш

Про дослідника

Видатний археолог, дослідник кам'яної доби України, професор, доктор історичних наук. Народився 25 грудня 1918 р. у с. Холми (Корюківський р-н Чернігівської обл.). У 1936 р. вступив на історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.