Кормань IV

Пам’ятка розташована в урочищі “Біля млинів” на мисоподібному виступі правого берега р. Дністер, у напрямку на південний захід від с. Кормань Дністровського району Чернівецької обл. Стоянку відкрили румунські вчені І. Ботез (I. Botez) та М. Морошан (N. Moroşan) на початку 1930-х років. Упродовж 1948–1951, 1953–1956 та 1961 рр. розвідкові дослідження здійснив О. Черниш. У 1969–1975 рр. тривали стаціонарні розкопки пам’ятки, які провела Дністрянська палеолітична експедиція ІСН АН УРСР. На дослідженій площі близько 500 м2 зафіксовано 16 культурних шарів, які датують віком від середнього палеоліту до мезоліту (125–12 тис. р. тому). Виявлено рештки об’єктів – вогнищ і жител та численну колекцію виробів з кременю, кістки та рогу (близько 10 тис. артефактів та відходів виробництва). Деякі знаряддя з кістки декоровані гравіруваннями та нарізками, також знайдено фрагменти кісток тварин зі слідами нарізок. Окрім стоянок доби палеоліту та мезоліту, на пам’ятці зафіксовано матеріали трипільської культури та залишки давньоруського поселення VII–XIII ст.

Література: Черниш О. Багатошарова стоянка Кормань IV та її стратиграфічне значення. Археологія. 1973. № 9. С. 41–54. Черныш А. Многослойная палеолитическая стоянка Кормань IV и ее место в палеолите. Многослойная палеолитическая стоянка Кормань IV. 1977. С. 8–77.
Олександр Черниш
Олександр Черниш

Про дослідника

Видатний археолог, дослідник кам'яної доби України, професор, доктор історичних наук. Народився 25 грудня 1918 р. у с. Холми (Корюківський р-н Чернігівської обл.). У 1936 р. вступив на історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.