Ленківці

Трипільське поселення біля с. Ленківці Дністровського району Чернівецької обл. відноситься до раннього періоду Трипілля. Пам’ятка розташована на краю плато високого берега р. Дністер в ур. Гамарія. У 1947 р. її виявив Б. Тимощук. Пам’ятку досліджували експедиції Львівського відділу Інституту археології АН УРСР (нині відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України), Інституту історії матеріальної культури АН СРСР (нині Інститут археології РАН) та Дністрянська експедиція Інституту суспільних наук АН УРСР (нині Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України). Археологічні роботи було проведено під керівництвом К. Черниш.

Під час розкопок виявлено залишки п’яти наземних глинобитних жител та п’яти заглиблених об’єктів. За висновками досліджень, пам’ятка мала два етапи заселення: нижній горизонт, представлений заглибленими об’єктами, та верхній, із глинобитними житлами. Серед знахідок – значна кількість керамічного посуду із заглибленим орнаментом, знаряддя праці та заготовки з кременю, твердих порід каменю, сланцю, кісти. На поселені також знайдено 89 антромоморфних фігурок та їхніх уламків, фрагменти модельок жител, підвіски із зубів тварин тощо. На основі матеріалів з розкопок в Ленківцях підготувала кандидатську дисертацію «Ранньотрипільське поселення біля с. Ленківці Чернівецької обл.».

Матеріали з розкопок зберігаються у фондах Чернівецького обласного краєзнавчого музею, Львівського історичного музею та Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.

Література: Черниш, К. Ранньотрипільське поселення Ленківці на середньому Дністрі. 1959. 107 с.
Катерина Черниш
Катерина Черниш

Про дослідника

У 1943–1948 рр. навчалася на історичному факультеті Московського державного університету ім. Ломоносова, отримала спеціальність історик-археолог. Від 1945 р. здобувала польовий досвід в Трипільській експедиції (під керівництвом Тетяни Пассек), де познайомилася з Олександром Чернишем, із яким у 1947 р. одружилася.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.