Бовшів І

Пам’ятка розташована поблизу с. Бовшів Івано-Франківського району Івано-Франківської обл. У квітні 1960 р. учасники Бурштинської археологічної розвідкової експедиції Інституту суспільних наук АН УРСР (тепер Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України) під керівництвом Маркіяна Смішка відкрили багатошарову пам’ятку в урочищі «Підліски». Пам’ятка знаходиться на південному схилі надзаплавної тераси лівого берега р. Гнила Липа на відстані близько 2 км на захід від с. Бовшів.

У результаті стаціонарних досліджень, здійснених у 1961–1962 рр. під керівництвом Лариси Крушельницької, відкрито площу у 1100 м² та зафіксовано шість культурних горизонтів. Верхній горизонт представлений залишками поселення княжої доби, у якому досліджено три заглиблені житла та три наземні печі, а також зібрано рухомий матеріал. У горизонті празько-корчацької культури виявлено п’ять заглиблених жител, які розміщено півколом двома рядами із збереженими печами, виготовленими з каменю та глини. Горизонт гальштатського часу представлений рештками заглиблених об’єктів та рухомого матеріалу, зокрема, керамічного посуду, а шар культури Ноа – залишками двох зольників та декількох господарських ям. Також на пам’ятці виявлено слабо насичений шар поселень культури шнурової кераміки та лінійно-стрічкової культури та два культурно неідентифіковані ґрунтові поховання.

Література: Крушельницька Л. І. (1964). Дослідження верхніх шарів багатошарового поселення в с. Бовшів Івано-Франківської обл. у 1961 р. Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині. 5. 130–137. Крушельницька Л. І. (1976) Північне Прикарпаття і Західна Волинь за доби раннього заліза. Київ: Наукова думка. Баран В Д. (1972). Ранні слов'яни між Дністром і Прип'яттю. Київ: Наукова думка.
Лариса Крушельницька
Лариса Крушельницька

Про дослідника

Відома українська вчена, археолог, бібліотекознавець, доктор історичних наук, професор. Народилася 5 квітня 1928 р. у м. Стрий Львівської обл. в мистецькій родині. У 1934 р. з родиною батька переїхала до Харкова. Після розстрілів і знищення родини Крушельницьких у 1934 і 1937 роках повернулася до Львова.
Володимир Баран
Володимир Баран

Про дослідника

Видатний археолог, провідний фахівець у дослідженні походження та ранньої історії слов’ян, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки й техніки. Народився 9 серпня 1927 р. у с. Дем’янів на Івано-Франківщині.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.