Атаки І

Стоянка знаходиться на правому березі р. Дністер, на другій надзаплавній терасі, за 0,5 км на південний захід від с. Атаки Дністровського району Чернівецької обл. У 1920-х рр. стоянку відкрив румунський дослідник І. Ботез (I. Botez), який зафіксував два культурні шари доби палеоліту. Згодом пам’ятку обстежували М. Морошан (N. Moroşan), О. Черниш, І. Іванова. У 1965 р. експедиція під керівництвом О. Черниша провела розкопки пам’ятки, під час яких встановлено наявність вже чотирьох культурних шарів (один доби середнього палеоліту та три – верхнього палеоліту).

Розкопками розкрито площу 75 м2. Серед зібраних артефактів – вироби з кременю, річкової гальки та кістки. Також зафіксовано фауністичні рештки, грудочки вохри та сліди 12 вогнищ. Особливо цікавою знахідкою є виявлений у другому шарі стоянки фрагмент “флейти”, виготовленої з гомілкової кістки північного оленя.

Література: Черныш А. Палеолитическая стоянка Атаки І в Приднестровье. Бюллетень комиссии по изучению четвертичного периода. 1968. № 35. С. 102–112. Иванова И. Геологическое строение района палеолитической стоянки Атаки І в Среднем Приднестровье. Бюллетень комиссии по изучению четвертичного периода. 1968. № 35. С. 113–119.
Олександр Черниш
Олександр Черниш

Про дослідника

Видатний археолог, дослідник кам'яної доби України, професор, доктор історичних наук. Народився 25 грудня 1918 р. у с. Холми (Корюківський р-н Чернігівської обл.). У 1936 р. вступив на історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка.
Юліан Дорош
Юліан Дорош

Про фотографа

Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.