Про проект
З масштабних рятівних досліджень, що проводились на нині затоплених пам’ятках археології, збереглись не тільки артефакти, які стали окрасою низки музеїв України, але й польові робочі матеріали: польові щоденники, креслення, фото- та відеоматеріали.
Фото- та відеоколекції зберігаються на плівкових негативах наукового архіву Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Оскільки до звітів та наукових публікацій подано лише окремі світлини, то більшість кадрів на цих плівках до сьогодні є неопублікованими та невідомими широкому загалу.
Матеріали, збережені на фотоносіях, є надзвичайно цінними не тільки для фахових археологів, але й для етнологів, антропологів, керамологів, краєзнавців, мистецтвознавців, представників інших дисциплін. Зацифрування, вільний доступ та популяризація цих матеріалів стане частиною відновлення локальної пам’яті, оскільки інформації про зниклі населені пункти, доступної загалу, обмаль.
Результатом діяльності команди проєкту стало сучасне якісне та довговічне цифрове відтворення особливостей суспільного буття, народних традицій, життя і побуту населення затоплених територій долини Дністра періоду 50-70-х рр. ХХ ст., висвітлення результатів роботи археологічних експедицій, наукової діяльності видатних українських вчених і відкриттів, які принесли Україні світову славу.
Наша команда
Тетяна Ястремська
Тетяна Ястремська
Фахівець із діалектології, лексикографії, семасіології. Доктор філологічних наук. Учасниця діалектологічних експедицій на Гуцульщину, Бойківщину, Наддністрянщину. Має досвід роботи з рукописами та архівними матеріалами (словники, атласи, картотеки). Високий науковий рівень наукових статей (понад 100), із застосуванням сучасної методології, засвідчують публікації в авторитетних виданнях, зокрема, індексованих у наукометричній базі Scopus (Угорщина, Польща, Чехія) та ін. Кваліфікований редактор наукових текстів. У проєкті контролює вчасне виконання поставлених завдань від початку і до завершення, серед її обов’язків – постійний моніторинг на всіх етапах виконання проєкту, укладання договорів на надання послуг, редагування та корекція текстів.
Яна Яковишина
Яна Яковишина
Фахівець із вивчення археологічних комплексів мідно-кам’яної доби на території поширення Кукутень-Трипільської культурно-історичної спільноти, контактах і взаємодії давнього населення, історії дослідження пам’яток енеолітичного часу Пруто-Дністерського межиріччя. Кандидат історичних наук. Має навички теоретичних і практичних робіт з археології енеоліту, учасниця археологічних експедицій на Придністер’ї (2005–2023). У проєкті відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, ідентифікацію й опис оцифрованих світлин пам’яток доби нео- та енеоліту, відбір та підготовку матеріалу на інформаційні банери, написання тексту та коментарів до сайту, відбір матеріалу під час створення контенту для ЗМІ.
Олена Томенюк
Олена Томенюк
Фахівець у галузі дослідження природних умов пам’яток кам’яної доби, геотуризму, охорони пам’яток, історії археології та географії. Кандидат географічних наук. Має навички польових експедиційних досліджень палеолітичних пам’яток України, зокрема в долині Дністра. Працювала на таких пам’ятках, як Галич, Молодово, Єзупіль, Довге, Маріямпіль та ін. У команді виконавців проєкту відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, ідентифікацію та опис оцифрованих світлин з розкопок палеолітичних пам’яток, комунікацію та координацію з надавачами послуг, написання текстів та коментарів до сайту, відбір матеріалу під час створення контенту для ЗМІ, презентацію сайту, менеджмент проєкту.
Наталя Булик
Наталя Булик
Фахівець з історії археології, музейництва та пам’яткоохоронних практик у Галичині ХІХ-ХХ ст. Кандидат історичних наук. Володіє методикою роботи з джерельним матеріалом, зокрема, із різними видами фотодокументів. Має досвід виголошення публічних лекцій, які збирають численні авдиторії. Учасниця онлайн програм з меморіальних практик для музейників, митців та культурних менеджерів (Територія терору) (січень 2023). Виконавець двох проєктів в Музеї історії Польщі (Варшава) (2016, 2017), проєкту в Міжнародному центрі культури у Кракові (2023). Брала участь у всеукраїнському проєкті «Наказано не знати: українська археологія у жорнах імперій» (вулична виставка, 2020); у проєкті Спілки археологів України: Археологічна спадщина, вкрадена Росією: інформаційно-просвітницька кампанія (2022). У команді виконавців проєкту відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, написання вступного тексту та коментарів до сайту, відбір матеріалу під час створення контенту для ЗМІ, виголошення публічних лекцій.
Ірина Луцик
Ірина Луцик
Фахівець із середньовічної археології. Доктор філософії (PhD). Учасниця розвідкових та стаціонарних археологічних досліджень різночасових пам’яток. Із-поміж наукових зацікавлень – духовна культура, поховальний обряд, історична реконструкція, дослідження та збереження культурної спадщини. Має досвід опрацювання різних типів джерел, їх верифікації та систематизації, а також музейної роботи. У команді виконавців проєкту відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, ідентифікацію та опис оцифрованих світлин з розкопок давньоруських пам’яток, відбір матеріалу під час створення контенту для ЗМІ, написання звіту.
Руслан Коропецький
Руслан Коропецький
Фахівець у галузі дослідження доби палеоліту. Кандидат історичних наук. Має навички польових досліджень різночасових (передусім палеолітичних) пам’яток археології, камерального опрацювання археологічних матеріалів, роботи з джерельною базою. У команді виконавців проєкту відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, ідентифікацію та опис оцифрованих світлин із розкопок палеолітичних та мезолітичних стоянок, написання текстів та коментарів до сайту, технічний супровід показу фільму та презентації сайту; наповнення сайту.
Марія Войтович
Марія Войтович
Фахівець у галузі археологічних культур епохи бронзи на території заходу України, міській та рятівній археології. Кандидат історичних наук. Володіє практичним досвідом роботи на різночасових археологічних пам’ятках, камеральному опрацюванні речового матеріалу, реставрації предметів із глини, металу та шкіри, написання наукових звітів та статей. У команді виконавців проєкту відповідає за впорядкування фото- та кіноплівок, ідентифікацію й опис оцифрованих світлин із розкопок пам’яток доби бронзи та раннього заліза; написання текстів та коментарів до сайту та фільму Ю. Дороша “Розкопки поселення в зоні будівництва Бурштинської ДРЕС”, відбір матеріалу під час створення контенту для ЗМІ.