(1909 – 1982)
Юліан Дорош
Видатний український фотохудожник, етнограф, краєзнавець, один із засновників Українського фотографічного товариства, автор першого в Західній Україні підручника з фотосправи українською мовою та першого українського повнометражного художнього фільму.
Народився 9 червня 1909 р. у м. Жидачів Стрийського р-ну Львівської обл. у сім’ї митника. Початкову освіту здобув у м. Станіслав (тепер Івано-Франківськ), там же закінчив Державну класичну українську гімназію та став членом “Пласту”. У цій організації захопився фотографією. Очолював прес-квартиру “Пласту”. У 1928 р. побачив світ перший фотоальбом Ю. Дороша, присвячений з’їздові пластунів-абсольвентів та водному таборові над Дністром.
Упродовж 1927–1932 рр. навчався на юридичному факультеті Львівського університету Яна Казимира (тепер Львівський національний університет імені Івана Франка). Молодий фотограф працював також над створенням короткометражних фільмів. Фірма “Фотофільм” під його керівництвом зняла такі стрічки, як “Весілля на Покутті”, “День молоді Рідної школи”, “Йордан у Львові”, “Виставка АНУМ” та ін. У липні 1938 р. він зняв фільм про похорони командувача Української галицької армії генерала Мирона Тарнавського. Як оператор долучився до створення першого українського повнометражного фільму в Галичині “До добра і краси”. У 1938 р. Ю. Дороша запрошено для документування археологічних розкопок у Крилосі, які проводив Ярослав Пастернак.
Після завершення Другої світової війни працював на посаді фотографа у Львівському історичному музеї (1947–1949) та Львівському політехнічному інституті (1949–1956) (тепер Національний університет “Львівська політехніка”). У 1956 р. в Інституті суспільних наук АН УРСР (тепер Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України) створив та очолив фотолабораторію за підтримки та сприяння тодішнього директора Інституту академіка Івана Крип’якевича. У той час Ю. Дорош як стаціонарний фотограф був учасником низки археологічних експедицій, зокрема, в зоні будівництва Бурштинської ТЕС та Дністровської ГЕС. У рятівних археологічних дослідженнях, зумовлених будівництвом електростанцій, знімав відеоматеріали для створення двох документальних фільмів про археологічні дослідження на Дністрі (“Кам’яний вік”, “Ранньослов’янські пам’ятки верхнього Дністра”). Ю. Дорош створив фотоілюстрації до книги “Історичні проходи по Львову” І. Крип’якевича. Від 1966 р. Ю. Дорош працював у Центральному державному історичному архіві УРСР у Львові.
Помер 20 липня 1982 р. у м. Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.